Kommunestyrevalg 2023
Kort om valget i Askøy
- Høyre fikk størst stemmeandel: 25,9 % i 2023.
- Fremskrittspartiet hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 7,8 prosentpoeng fra 2019.
- Askøylisten hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 8,3 prosentpoeng fra 2019.
- Valgdeltakelsen falt med 2,3 prosentpoeng, fra 66,2 % i 2019 til 63,9 % i 2023.
Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.
Stemmeandel per parti
Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.
| Parti / liste | Andel | Stemmer | Mandater | Endring fra 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Høyre | 25,9 % | 3 692 | 10 | +4,4 pp |
| Fremskrittspartiet | 19,9 % | 2 845 | 7 | +7,8 pp |
| Arbeiderpartiet | 17,2 % | 2 448 | 6 | +2,0 pp |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 8,4 % | 1 194 | 3 | +2,7 pp |
| Askøylisten | 6,6 % | 943 | 2 | −8,3 pp |
| Industri- og Næringspartiet | 4,8 % | 691 | 2 | Ny liste |
| Pensjonistpartiet | 4,0 % | 574 | 1 | −0,7 pp |
| Kristelig Folkeparti | 3,1 % | 448 | 1 | −0,1 pp |
| Miljøpartiet De Grønne | 2,2 % | 316 | 1 | −2,0 pp |
| Venstre | 2,1 % | 296 | 1 | −0,3 pp |
| Senterpartiet | 2,1 % | 294 | 1 | −3,0 pp |
| Kystpartiet | 1,6 % | 228 | 0 | Ny liste |
| Konservativt | 0,7 % | 104 | 0 | Ny liste |
| Norgesdemokratene | 0,6 % | 83 | 0 | Ny liste |
| Folkets Parti | 0,6 % | 80 | 0 | −7,4 pp |
| Liberalistene | 0,3 % | 38 | 0 | Ny liste |
Blanke stemmer: 167 av 14 441 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.
Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Askøy (4627) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.
Askøy over tid
Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.
2015
2019
2023
| Parti | 2015 | 2019 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Høyre | 23,9 % | 21,5 % | 25,9 % |
| Fremskrittspartiet | 12,4 % | 12,1 % | 19,9 % |
| Arbeiderpartiet | 31,2 % | 15,1 % | 17,2 % |
| SV - Sosialistisk Venstreparti | 4,2 % | 5,7 % | 8,4 % |
Valginformasjon for Askøy
Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.