Alver

Alver er en kommune i Vestland. Her finner du offisielle valgresultater fra Valgdirektoratet og lenker til praktisk valginformasjon.

Kommunestyrevalg202320192015 (ikke tilgjengelig)
Stortingsvalg20252021

Kommunestyrevalg 2023

Kort om valget i Alver

  • Høyre fikk størst stemmeandel: 20,4 % i 2023.
  • Høyre hadde størst økning blant listene som stilte ved begge valg: 8,1 prosentpoeng fra 2019.
  • Senterpartiet hadde størst nedgang blant listene som stilte ved begge valg: 5,0 prosentpoeng fra 2019.
  • Valgdeltakelsen falt med 5,8 prosentpoeng, fra 70,5 % i 2019 til 64,7 % i 2023.

Beregnet fra Valgdirektoratets resultater for kommunestyrevalget 2023 og 2019. Endringer er avrundet til én desimal; like avrundede endringer vises sammen. Nye og utgåtte lister inngår ikke i endringsrangeringen. Tallene forklarer ikke årsaker.

64,7 %Valgdeltakelse · 2023
23 086Stemmeberettigede
41Mandater i kommunestyret

Stemmeandel per parti

H
20,4 %
Ap
15,4 %
KRF
14,2 %
FrP
13,7 %
SP
13,5 %
INP
9,0 %
SV
3,7 %
MDG
2,3 %
V
2,1 %
R
2,0 %
KRIS
1,5 %
FA
1,2 %
DEMN
0,9 %

Skala: 0–50 %. Alle lister vises, sortert etter stemmeandel. Samme data som i tabellen.

Kommunestyrevalg 2023 · Alver
Parti / listeAndelStemmerMandaterEndring fra 2019
Høyre20,4 %3 0108+8,1 pp
Arbeiderpartiet15,4 %2 2696+0,3 pp
Kristelig Folkeparti14,2 %2 0976−0,4 pp
Fremskrittspartiet13,7 %2 0186+7,9 pp
Senterpartiet13,5 %1 9926−5,0 pp
Industri- og Næringspartiet9,0 %1 3234Ny liste
SV - Sosialistisk Venstreparti3,7 %5492+0,4 pp
Miljøpartiet De Grønne2,3 %3441−1,1 pp
Venstre2,1 %3161+0,2 pp
Rødt2,0 %3001+0,1 pp
Konservativt1,5 %2240+0,7 pp
Din Stemme1,2 %1740Ny liste
Norgesdemokratene0,9 %1290Ny liste

Blanke stemmer: 185 av 14 930 godkjente stemmesedler, og inngår ikke i partienes prosentgrunnlag. Samlepostene «Andre» er utelatt for å unngå dobbelttelling. Endring er oppgitt i prosentpoeng fra kommunestyrevalget 2019.

Kilde: Valgdirektoratet, rapport for Alver (4631) ↗ · Kommunestyrevalg 2023
Rapport generert 27. november 2023 · hentet og maskinelt kontrollert 13. oktober 2026 · prosent avrundet til én desimal.

Åpne resultatet som egen side →

Alver over tid

Kommunestyrevalg · Stemmeandel i prosent · samme skala (0–50 %) i alle år. Stortingsvalg er holdt utenfor serien.

Velg partier i historisk oversikt

2019

Ap
15,1 %
KRF
14,6 %
H
12,3 %
FrP
5,8 %

2023

H
20,4 %
Ap
15,4 %
KRF
14,2 %
FrP
13,7 %
Historisk stemmeandel · valgte partier · Alver
Parti20192023
Høyre12,3 %20,4 %
Arbeiderpartiet15,1 %15,4 %
Kristelig Folkeparti14,6 %14,2 %
Fremskrittspartiet5,8 %13,7 %

Valginformasjon for Alver

Kommunens egne nettsider er ikke lenket her fordi adressen ikke er kontrollert av valg.info. Sjekk alltid kommunen for åpningstider og eventuelt søndagsvalg.

Partipolitisk nøytralÅpne, offisielle kilderLaget for alle velgere